KOSOVA

Kosova ka reaguar për arrestimin e gazetarit, Roman Protasevich në Bjellorusi dhe uljen me detyrim të avionit Ryanair në Minsk.

Ministria e Jashtme e Kosovës akuzon  Putinin si njeriun kyç të sulmeve ndaj Perëndimit. Sipas njoftimit në tëeeter, sulmi i Bjellorusisë nuk bëhej pa miratimin e Putinit.

Kosova tregon gatishmëri në marrjen e masave teksa kërkon nga NATO, SHBA dhe BE të veprojnë.

 

STATUSI NGA MPJ E KOSOVËS

Putini bëhet më agresiv, llogaritet në Perëndimin e dobët. Pa miratimin e Putinit asnjë sulm i Bjellorusisë ndaj avionit, asnjë kërcënim i ri nga SRB Vuçiq, me 30 tanke të tjera, 30 mil. transportues nga Rusia. NATO, SH.B.A., BE duhet të marrin masa për të mbrojtur dhe mbrojtur aleatët. Kosova qëndron e gatshme.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb