Rusia kritikoi ashpër presidentin francez Emmanuel Macron dhe sekretarin e jashtëm britanik David Cameron, pasi udhëheqësit perëndimorë përsëritën mbështetjen e vendeve të tyre për Ukrainën.

Në një intervistë të botuar në The Economist, Macron përsëriti pohimin e tij se ai nuk do të përjashtonte vendosjen e trupave franceze për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj me Rusinë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e denoncoi deklaratën e Macron si “shumë të rrezikshme”, duke thënë se rrit rrezikun që Franca të përfshihet drejtpërdrejt në konflikt.

Cameron gjithashtu u dënua pasi njoftoi një paketë ndihme vjetore prej 3 miliardë £ (3.8 miliardë dollarë) për Ukrainën në një vizitë në Kiev të enjten.

Shoqata e Shtypit e Britanisë (PA) raportoi se Cameron tha se Ukraina mund të zgjedhë se si të përdorë armët dhe pajisjet e furnizuara nga Britania, duke përfshirë goditjen e objektivave brenda Rusisë. Kievi ka “absolutisht të drejtën” të sulmojë Rusinë, shtoi ish-kryeministri.

Peskov e përshkroi njoftimin e Cameron si “një deklaratë tjetër të rrezikshme” dhe paralajmëroi: “Ky është një përshkallëzim i drejtpërdrejtë i tensioneve mbi konfliktin ukrainas, i cili potencialisht mund të përbëjë një kërcënim për sigurinë evropiane”.

Ai njoftoi se Rusia do të vazhdojë “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë derisa të arrijë qëllimet e saj.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb