Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se Rusia nuk do të angazhohet në negociatat e paqes me Ukrainën nën “rregulla të imponuara”. Duke komentuar komentet e ministrit ukrainas të Punëve të Jashtme, Dmytro Kuleba, i cili tha se të gjitha bisedimet “duhet t’i përmbahen formulës” së Ukrainës, Peskov në një konferencë për media në Moskë tha se Rusia nuk pranon “asnjë rregull të diktuar nga të tjerët që mandatojnë pajtueshmërinë tonë”.

Peskov theksoi se deklarata e ministrit ukrainas “kundërshton absolutisht ndalimin e presidentit të Ukrainës për të negociuar me Rusinë, të vendosur në ligj në Ukrainë”. Lidhur me rekomandimin e shërbimeve të inteligjencës franceze për të hequr dorë nga ceremonia e Lojërave Olimpike të Parisit 2024, Peskov tha se Rusia nuk mund të zbatojë masa shtesë të sigurisë për të mbrojtur atletët e saj.

“Sipas rregulloreve të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), vendi pritës mban përgjegjësi për sigurinë. Përvoja e Rusisë me Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi përfshinte masa të gjera dhe të përpikta të sigurisë. Pavarësisht sfidave, Lojërat Olimpike në Sochi u vlerësuar nga IOC-i si një nga më të mirat në histori”, theksoi Peskov. Lojërat Olimpike të Parisit janë planifikuar të mbahen nga 26 korriku deri më 11 gusht. Atletët rusë dhe bjellorusë mund të marrin pjesë vetëm nën një status neutral, me kusht që të mos jenë të lidhur me zbatimin e ligjit dhe të mos përfaqësojnë sportet ekipore. Atletët rusë dhe bjellorusë do të lejohen të marrin pjesë në këtë ngjarje, por pjesëmarrja e tyre në paradën e atletëve gjatë ceremonisë së hapjes do të jetë e ndaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb