Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus i kërkon Tel Avivit të heqë bllokadën e furnizimeve mjekësore në Gaza, duke thënë se rreth 700 pacientë të sëmurë rëndë janë bllokuar në një zonë lufte.

“Kalimet nga Egjipti në Gaza kanë mbetur të mbyllura për dy javë, duke ndërprerë tubacionin kryesor për furnizimet shëndetësore emergjente në Gaza,” raportoi Xinhua, duke cituar komentet e drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së në një konferencë shtypi në Gjenevë.

Tedros e përshkroi situatën në Gaza si “përtej katastrofike”, duke shtuar se armiqësitë intensive pranë spitaleve të Gazës kanë kompromentuar aftësinë e tyre për të ofruar kujdes mjekësor dhe e kanë bërë më të vështirë arritjen e pacientëve.

Meqenëse vetëm dy spitale funksionale kanë mbetur në Gazën veriore, shefi i OBSH-së tha se është e domosdoshme të sigurohet aftësia e tyre për të ofruar shërbime shëndetësore. Megjithatë, ai u ankua gjithashtu se agjencia shëndetësore e OKB-së nuk mund të mbajë mbështetjen e saj për shpëtimin e jetës për spitalet dhe popullsinë pa më shumë ndihma që derdhen në Gaza. Izraeli zhvilloi një luftë gjenocidale në Gazën e rrethuar më 7 tetor, pasi grupi palestinez i Rezistencës së Hamasit kreu një operacion historik kundër entitetit pushtues në shenjë hakmarrjeje për mizoritë e intensifikuara të regjimit kundër popullit palestinez. Izraeli ka vendosur një rrethim të plotë në territorin me popullsi të dendur, duke ndërprerë karburantin, energjinë elektrike, ushqimin dhe ujin për më shumë se dy milionë palestinezët që jetojnë atje.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb