Me temperatura polare dhe stuhi, Shtetet e Bashkuara dhe një pjesë e Kanadasë po përgatiten të mirëpresin Krishtlindjen. “Ne po përballemi me Krishtlindjet më të ftohta në dekada”, thonë parashikuesit. Është një ciklon, një stuhi e fuqishme dimërore e Arktikut që po kalon nëpër këto rajone, duke sjellë temperatura ngrirëse dhe vonesa të fluturimeve përpara ditëve më të ngarkuara të vitit. Më shumë se 100 milionë njerëz në të gjithë SHBA janë në gjendje të jashtëzakonshme. Kaosi i shkaktuar i udhëtimeve ka detyruar qindra aeroporte të anulojnë fluturimet përpara stuhisë.

Administrata e Sigurisë së Transportit kishte thënë se vëllimi i udhëtimeve për pushime do të ishte afër niveleve para pandemisë. E megjithatë, më shumë se 5,300 fluturime në SHBA tashmë janë anuluar që nga dje dhe e njëjta situatë do të vazhdojë edhe sot, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware. Edhe aeroporti i Çikagos, një nga më të ngarkuarit në vend, si dhe ai i Nju Jorkut, nuk ka performancë të mirë. Në pritje të ndërprerjes së udhëtimit, linjat ajrore të mëdha duke përfshirë United, Delta dhe American kanë ofruar të ulin tarifat për udhëtarët që kërkojnë të riplanifikojnë fluturimet e tyre.

Kushtet e reshjeve të borës dhe ngrica në rrugë gjithashtu sjellin probleme në transportin rrugor. Rrugët përgjatë kufirit Kolorado-Wyoming janë mbyllur që nga e mërkura për shkak të vizibilitetit pothuajse zero. Në Dakotën e Jugut, më shumë se 100 makina u bllokuan në rrugët e mbuluara me borë, duke nxitur operacione emergjente shpëtimi. Aeroporti në kryeqytetin e shtetit u mbyll gjithashtu. Edhe Florida e ngrohtë, “Shteti i Diellit”, pritet të shohë Krishtlindjet e saj më të ftohta në 30 vjet.

Shoqata Amerikane e Automobilave (AAA) vlerësoi se më shumë se 112 milionë njerëz do të udhëtojnë 50 milje (80 km) ose më shumë nga shtëpia midis të premtes, 23 dhjetor dhe 2 janarit, ku rreth 102 milionë do të udhëtojnë me makinë.

“Ne patëm një javë të mrekullueshme të Falënderimeve me ndërprerje minimale,” tha sekretari amerikan i Transportit Pete Buttigieg për kanalin kabllor MSNBC të mërkurën. “Për fat të keq, Krishtlindja nuk do të jetë e tillë”.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka thënë se temperaturat “ftohëse” prej -45 gradë Celsius janë të mundshme deri në fund të kësaj jave në disa pjesë të vendit. “Era e akullt mund të shkaktojë ngrirje në më pak se pesë minuta nëse nuk merren masa paraprake, ndërsa hipotermia dhe vdekja janë gjithashtu të mundshme nga ekspozimi i zgjatur ndaj të ftohtit ”, tha agjencia.

Guvernatorët e Kentakit, Karolinës së Veriut, Gjeorgjisë dhe Oklahomas kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme. Qyteti i Buffalo, Nju Jork, gjithashtu shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe do të mbyllë shkollat ​​e tij të premten. Shtetet e tjera, si Maryland, kanë aktivizuar operacionet e reagimit emergjent përpara stuhisë, ndërsa të tjera kanë hapur strehimore për ata që kanë nevojë për strehim, ngrohtësi dhe peticion.

Në Kolorado, Denver Coliseum, një arenë shtëpie, është kthyer në një qendër qytetare. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se administrata e tij kishte kontaktuar guvernatorët e 26 shteteve të prekura dhe se qeveria federale ishte e gatshme të ofronte ndihmë aty ku ishte e nevojshme. Ai gjithashtu inkurajoi njerëzit të shmangin udhëtimin pasi kushtet u përkeqësuan. “Ju lutemi, merreni jashtëzakonisht seriozisht këtë stuhi,” tha Biden. Kjo bombë ciklon, siç quhet, termi “ciklon bombë” është përdorur për të përshkruar këtë stuhi ndërsa zhvillohet mbi rajonin e Liqeneve të Mëdha. Por çfarë është saktësisht kjo?

Cikloni i bombës është një term që i jepet një stuhie që intensifikohet me shpejtësi. Ata quhen ciklone bombash për shkak të fuqisë shpërthyese të shkaktuar nga rënia e shpejtë e presionit.

Stuhi të tilla sjellin kushte moti që variojnë nga stuhitë deri te stuhitë e forta e deri te reshjet e dendura.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: