Bota është në prag të kapërcimit të një pragu kritik klimatik, sipas një studimi të ri.

Duke përdorur inteligjencën artificiale për të parashikuar afatet kohore të ngrohjes, studiuesit në Universitetin Stanford dhe Universitetin Shtetëror të Kolorados, zbuluan se 1.5 gradë Celcius e ngrohjes mbi nivelet industriale ndoshta do të kapërcehet në dekadën e ardhshme.

Studimi tregon gjithashtu se Toka është në rrugën e duhur për të tejkaluar ngrohjen me 2 gradë Celsius, të cilën shkencëtarët ndërkombëtarë e identifikuan si një pikë kthese, me një shans 50% që standardi i rëndësishëm do të përmbushej nga mesi i shekullit.

“Ne kemi prova shumë të qarta të ndikimit në ekosisteme të ndryshme nga 1 gradë Celcius e ngrohjes globale që tashmë ka ndodhur. Ky studim i ri, duke përdorur një metodë të re, shton besimin se ne me siguri do të përballemi me ndryshime të vazhdueshme në klimë që intensifikojnë ndikimet që tashmë po ndjejmë”, tha shkencëtari i klimës në Universitetin e Stanfordit, Noah Diffenbaugh, i cili është bashkë autor i studimit me shkencëtaren atmosferike Elizabeth Barnes.

Modeli gjeti një shans gati 70% që pragu i dy shkallëve të kalohej midis 2044 dhe 2065, edhe nëse emetimet bien me shpejtësi. Për të kontrolluar aftësinë e parashikimit të AI, ata gjithashtu futën matje historike dhe i kërkuan sistemit të vlerësonte nivelet aktuale të ngrohjes të vërejtura tashmë. Duke përdorur të dhëna nga viti 1980 deri në vitin 2021, AI e kaloi testin, duke iu referuar me saktësi ngrohjes 1.1 gradë Celcius të arritur në vitin 2022 dhe modeleve dhe ritmit të vërejtur në dekadat e fundit.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej kohësh për pashmangshmërinë e kalimit të temperaturës 1.5 gradë Celcius, por duke ofruar një mënyrë të re të parashikimit të dritareve kryesore, ky studim ka bërë një rast edhe më urgjent për frenimin e emetimeve dhe përshtatjen me efektet që tashmë kanë filluar të shpalosen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb