Qeveria e Kroacisë tha se do të blejë sistemin francez të mbrojtjes ajrore Mistral për 72 milionë euro (75.84 milionë dollarë) si pjesë e përpjekjeve të anëtarit të NATO-s për të modernizuar forcën e saj ajrore.

Vendimi vjen pas blerjes vitin e kaluar të 12 avionëve luftarakë francezë Dassault Rafale në një marrëveshje me vlerë 999 milionë euro, për të zëvendësuar skuadrën kroate të avionëve MiG-21 të prodhimit rus që daton nga periudha e ish-Jugosllavisë, vetëm disa prej të cilëve janë ende funksionale.

“Rrethanat që ndodhën me agresionin rus ndaj Ukrainës dhe rrëzimin e një droni në Zagreb kanë treguar se është e rëndësishme dhe e nevojshme të rregullohen prioritetet dhe planet për pajisjen e ushtrisë kroate,” u tha ministrit të mbrojtjes Mario Banozic kolegëve të ministrave.

Ai nuk specifikoi se kur do të përfundojë marrëveshja.

Në mars, një dron zbulues i epokës sovjetike që mbante një bombë ajrore u rrëzua në kryeqytetin e Zagrebit pasi hyri në hapësirën ajrore kroate nga Hungaria fqinje, pa shkaktuar asnjë dëm për banorët.

Të martën, një aeroplan MIG-21 me dy vende u rrëzua gjatë një stërvitje ushtarake në një zonë të pabanuar pylli në Kroacinë verilindore. Të dy pilotët u shpëtuan.

Kroacia iu bashkua Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) në 2009 dhe Bashkimit Evropian në 2013.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb