Kryetari i bashkisë së qytetit port ukrainas të Mariupol tha të hënën se qyteti i tij ishte “në duart e pushtuesve” pas një rrethimi javor nga forcat ruse që rrafshuan qytetin, lanë një numër të panjohur civilësh të vdekur dhe detyruan qindra mijëra njerëz të largoheshin nga vendi i tyre dhe shtëpitë.

“Jo gjithçka është në fuqinë tonë,” tha Vadym Boichenko, kryebashkiaku pro-qeveritar i Mariupolit, në një intervistë të drejtpërdrejtë televizive. Fatkeqësisht sot jemi në duart e pushtuesve”.

Boichenko bëri thirrje për një evakuim të plotë të popullsisë së mbetur të Mariupolit, e cila kishte një popullsi prej mbi 400,000 banorësh përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj në Ukrainë më 24 shkurt.

“Sipas vlerësimeve tona, rreth 160,000 njerëz ndodhen sot në qytetin e rrethuar të Mariupolit, ku është e pamundur të jetosh sepse nuk ka ujë, rrymë, ngrohje, pa lidhje”, tha ai. “Dhe është vërtet e frikshme.”

  • foto galeri
  • foto galeri

Ishte e paqartë nëse kishte ende luftime aktive brenda qytetit.

Zyrtarët ukrainas kanë pretenduar se forcat ruse kanë penguar autokolonat humanitare të afrohen ose të dalin në mënyrë të sigurt nga qyteti. Një udhëheqës separatist pro-rus të dielën tha se rreth 1,700 banorë të Mariupolit po “evakuoheshin” çdo ditë nga qyteti dhe rrethinat e tij, por zyrtarët ukrainas thonë se rusët në fakt kanë kryer atë që ata e përshkruajnë si deportim të dhunshëm të mijërave në Rusi.

“Ne kemi nevojë për një evakuim të plotë nga Mariupol,” tha Boichenko. “Misioni ynë më i rëndësishëm sot është të shpëtojmë çdo jetë… Dhe ka shpresa se do të kemi sukses. Për shembull, janë 26 autobusë që duhet të shkojnë në Mariupol për t’u evakuuar, por fatkeqësisht nuk kanë marrë leje për të lëvizur. Dhe kjo lojë luhet çdo ditë. Një lojë cinike si, ‘Po, ne jemi gati. Mund të vozitësh atje, por në fakt nuk funksionon. Shoferët tanë heroikë nën zjarr po përpiqen të arrijnë në vendet ku mund të merren banorët e Mariupolit dhe presin me shpresën se do ta kenë një mundësi të tillë. Por Federata Ruse ka luajtur me ne që nga dita e parë”.
Statistikat e lëshuara nga zyrtarët ukrainas të dielën paraqesin një pamje të zymtë të rezultatit të javëve të bombardimeve dhe luftimeve urbane në Mariupol.

Sipas këtyre shifrave, 90% e ndërtesave të banimit në qytet janë dëmtuar, nga të cilat 60% janë goditur drejtpërdrejt dhe 40% janë shkatërruar.

Shtatë nga spitalet e qytetit – 90% e kapacitetit spitalor të qytetit – u dëmtuan, nga të cilët tre u shkatërruan. Gjithashtu janë dëmtuar edhe tre maternitete (me një të shkatërruar), shtatë institute të arsimit të lartë (me tre të shkatërruar) dhe 57 shkolla dhe 70 kopshte, përkatësisht 23 dhe 28 të shkatërruara.

Një numër fabrikash u dëmtuan dhe porti i qytetit pësoi dëmtime.
Sipas atyre statistikave zyrtare, deri në 140,000 njerëz u larguan nga qyteti para se të rrethohej, dhe rreth 150,000 arritën të largoheshin gjatë bllokadës. Gjatë kulmit të rrethimit, rreth 170,000 njerëz mbetën në qytet, dhe zyrtarët ukrainas pretendojnë se 30,000 njerëz nga Mariupol u deportuan në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb