Kiev ka marrë një tjetër këst nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), tha kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal.

“Kësti nga FMN në shumën 880 milionë dollarë. Ky është kësti i tretë i ndihmës financiare në kuadër të programit të financimit të zgjeruar,” shkroi ai në kanalin Telegram.

Sipas kryeministrit, fondet “do të ndihmojnë në përmirësimin e shpenzimeve buxhetore prioritare dhe do të mbështesin stabilitetin makro-financiar”.

Shmygal shtoi gjithashtu se Kievi po përgatitet për rishikimin e ardhshëm të programit të financimit.

Një marrëveshje për ndarjen e këtij kësti në Ukrainë u arrit në shkurt. Më pas, FMN shprehu mendimin se vendi po përjeton një dinamikë pozitive të rritjes së fortë të ekonomisë. Megjithatë, organizata pranoi se parashikimi për zhvillimin e ekonomisë ukrainase për vitin aktual mbetet shumë i pasigurt.

Kësti i mëparshëm prej 900 milionë dollarë në kuadër të Lehtës së Kredisë së Zgjeruar katërvjeçare u miratua nga Bordi i Drejtorëve Ekzekutiv të FMN-së në dhjetor të vitit të kaluar. Fondi miratoi më parë një program katërvjeçar për Ukrainën si pjesë e këtij mekanizmi me financim në shumën 15.6 miliardë dollarë. Kësti i parë prej 2.7 miliardë dollarësh hyri në fondin e përgjithshëm të buxhetit të shtetit të Ukrainës më 3 prill 2023.

Dihet se Ukraina do të duhet t’i paguajë FMN-së 2.9 miliardë dollarë për shërbimin e kredisë deri në fund të këtij viti.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb