Kryeministri i Singaporit Lee Hsien Loong tha se kishte në plan t’ia dorëzonte pushtetin zëvendësit të tij, Lawrence Wong, në fund të vitit të ardhshëm, përpara zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2025 .

Lee, 71 vjeç, fillimisht synonte të tërhiqej para se të mbushte 70 vjeç, por u shty për shkak të pandemisë COVID-19. Ai ka shërbyer si kreu i Partisë së Veprimit Popullor, ose PAP, që ka qenë në pushtet për një kohë të gjatë, dhe si kryeministër që nga viti 2004. Vitin e kaluar, ai emëroi Wong, i cili është gjithashtu ministër i financave, si pasardhësin e tij të caktuar.

“Kam besim të plotë te Lawrence dhe ekipi i tij dhe nuk ka asnjë arsye për të vonuar tranzicionin e tyre politik. Prandaj, kam ndërmend t’ia dorëzoj mandatin (Zëvendëskryeministrit) Lawrence përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, “tha Lee në një konferencë për shtyp.

Ai tha se kalimi i stafetës Wong përpara zgjedhjeve kombëtare do t’i lejojë politikanit 50-vjeçar të fitojë mandatin e tij dhe ta çojë vendin përpara.

“Nëse gjithçka shkon mirë, unë do t’i dorëzoj (Wong) deri në ditëlindjen e 70-të të PAP-së vitin e ardhshëm” në nëntor 2024, tha Lee pa dhënë një datë të saktë.

Duke ndaluar për të mbajtur lotët, Lee i emocionuar tha se ishte mirënjohës për kohën që kishte shërbyer dhe se do të bënte maksimumin për të mbështetur Wong dhe ekipin e tij të ri.

“Pas (dorëzimit) do të jem në dispozicion të kryeministrit të ri. Unë do të bëj kudo që ai mendon se mund të jem i dobishëm. Unë do të bëj çmos për ta ndihmuar atë të luftojë dhe të fitojë GE (zgjedhjet e përgjithshme) të ardhshme”, shtoi Lee.

Wong, i cili u bë i njohur për të ndihmuar në koordinimin e luftës së Singaporit kundër COVID-19, do të jetë lideri i katërt i qytet-shtetit që nga pavarësia në 1965.

Ai u zgjodh nga PAP si pasardhësi i mundshëm i Lee pasi Ministri i atëhershëm i Financave Heng Swee Keat, i cili më parë u sugjerua të pasonte Lee, tërhoqi nominimin e tij. Heng u përkul pasi PAP, një nga partitë më jetëgjatë në botë, pësoi performancën e saj më të keqe zgjedhore në vitin 2020. Megjithëse PAP ruajti supershumicën e saj, ajo humbi disa mandate dhe mbështetja ra.

Lee është djali më i madh i Lee Kuan Yew, i cili u bë kryeministri i parë i Singaporit dhe ndërtoi qytet-shtetin e varfër me burime në një nga kombet më të pasura në botë gjatë 31 viteve në detyrë. Por ai është kritikuar gjithashtu për kontrollin e rreptë të qeverisë, censurën e medias dhe përdorimin e ligjeve shtypëse dhe paditë civile kundër disidentëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb