Kryeministri i Italisë Mario Draghi ka rezultuar pozitiv me COVID-19, tha qeveria në një deklaratë të hënën.

Draghi, 74 vjeç, i cili është plotësisht i vaksinuar, “është asimptomatik”, sipas deklaratës.

Orari i tij është shkurtuar, duke përfshirë një udhëtim të planifikuar në Angola dhe Republikën e Kongos të planifikuar për 20-21 Prill. Në deklaratë thuhet se Draghi do të zëvendësohet nga ministri i Jashtëm Luigi Di Maio dhe Ministri i Tranzicionit Ekologjik Roberto Cingolani për udhëtim.

Testi pozitiv i Draghi-t vjen pasi nivelet e infeksionit me koronavirus në Itali janë në rritje krahasuar me nivelet më të ulëta të fundit nga fillimi i marsit, megjithëse nivelet e vdekshmërisë dhe shtrimit në spital mbeten të ulëta. Të dhënat më të fundit, nga e diela, treguan gati 52,000 infeksione të reja në shkallë vendi, ditën e gjashtë radhazi me më shumë se 50,000 raste të reja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb