Spanja nuk do ta njohë shtetin palestinez më 21 maj, siç u spekulua më parë, por mbetet e hapur për ta bërë këtë në koordinim me vendet e tjera në një datë të mëvonshme, njoftoi kryeministri Pedro Sanchez.

Ky sqarim vjen pas raporteve të fundit nga transmetuesi irlandez RTÉ se Irlanda, Spanja, Sllovenia dhe Malta po konsideronin njohjen e shtetësisë palestineze më 21 maj.

Megjithatë, ministri i Jashtëm spanjoll Jose Manuel Albares nuk i konfirmoi këto raporte, megjithëse ai tregoi se ishte marrë një vendim themelor për këtë çështje.

Në një intervistë me transmetuesin spanjoll La Sexta , Sanchez tha, “Kjo nuk do të ndodhë të martën e ardhshme… sepse ne po koordinojmë me vendet e tjera në mënyrë që të bëjmë një deklaratë dhe njohje të përbashkët.”

Aktualisht, nëntë vende anëtare të BE-së e njohin Palestinën. Tetë vende, përkatësisht Bullgaria, Qiproja, Republika Çeke, Hungaria, Malta, Polonia, Rumania dhe Sllovakia, e njohën Palestinën në vitin 1988 përpara se të anëtarësoheshin në Bashkimin Evropian, dhe Suedia e njohu Palestinën në 2014.

RTÉ raportoi se dy burime zbuluan se 21 maji ishte duke u studiuar si data e mundshme për deklaratën , dhe një burim i tretë tha se komunikimet midis Irlandës dhe Spanjës, si dhe Sllovenisë dhe Maltës, janë rritur në një vizion të vendeve që njohin bashkërisht shtetësinë palestineze.

Kryeministri irlandez Simon Harris foli me homologun e tij spanjoll Pedro Sanchez më 6 maj, të cilin një zëdhënës i qeverisë e cilësoi si “një thirrje të mirë dhe të plotë” në lidhje me “situatën e rëndë në Lindjen e Mesme”.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb