Republika Çeke nuk do të jetë në gjendje të furnizojë Ukrainën me tanke Leopard 2, të cilat ajo filloi t’i marrë nga Gjermania si pjesë e një “këmbimi unazor”.

Këtë e tha kryeministri çek Petr Fiala pas një takimi me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin.

“Për të siguruar aftësinë mbrojtëse të vendit, ushtrisë çeke i duhen tanket Leopard 2, të cilat Çekia do t’i marrë nga Gjermania për të zëvendësuar makineritë që dërgon në Ukrainë… Kjo është një situatë ku ne ndihmojmë Ukrainën, dhe Gjermania na kompenson. ”, tha Fiala.

Vitin e kaluar, Republika Çeke transferoi tanket sovjetike T-72 në Ukrainë. Në këmbim, Gjermania u zotua të kompensojë këtë ndihmë me Leopardët e saj. Në dhjetor, Republika Çeke mori tankun e parë të këtij modeli nga Gjermania. Berlini do të dorëzojë 14 automjete të tjera luftarake.

Republika Çeke më parë kishte vetëm tanke sovjetike në forcat e saj të armatosura. Disa prej tyre u modernizuan dhe u dërguan në Forcat e Armatosura të Ukrainës. Republika Çeke vazhdon të riparojë pajisjet për Ukrainën.

Ministria e Mbrojtjes e Republikës Çeke mohoi njoftimet e mediave se Sllovakia dhe Republika Çeke ishin gati të dërgonin tanket e tyre Leopard në Ukrainë, të cilat i morën nga Gjermania si pjesë e skemës së “këmbimit të unazave”.

Fiala tha se shpresonte se Gjermania “do të arrijë një zgjidhje të mirë dhe Ukraina do të marrë të gjitha pajisjet e nevojshme, përfshirë tanket”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb