Kryeqyteti i Zvicrës, Berna po shqyrton një plan për të lejuar shitjen e kokainës për përdorim rekreativ, në një qasje radikale ndaj luftës kundër drogës që besohet se nuk është provuar askund tjetër në botë, shkruan Reuters.

Parlamenti i Bernës ka mbështetur idenë, e cila megjithatë duhet të miratohet nga autoritetet e qytetit dhe do të kërkojë gjithashtu një ndryshim në legjislacionin kombëtar.

Politika rreth drogës  po evoluon, me shtetin amerikan të Oregon, për shembull, që dekriminalizoi posedimin e sasive të vogla të kokainës në vitin 2021 me qëllim trajtimin e varësisë nga droga.

Shumë vende europiane gjithashtu, duke përfshirë Spanjën, Italinë dhe Portugalinë, nuk kanë më dënime me burg për posedim droge, përfshirë kokainën, edhe pse askund nuk kanë shkuar aq larg sa propozimi që po diskutohet tani në Bernë.

Zvicra po rishikon qëndrimin e saj ndaj drogës pas kritikave nga politikanët dhe ekspertët se ndalimet e plota janë joefektive, me propozimin, ende në fazat e tij të hershme, pas gjykimeve në vazhdim për të lejuar shitjen legale.

“Lufta kundër drogës ka dështuar dhe ne duhet të shikojmë ide të reja,” tha Eva Chen, një anëtare e këshillit të Bernës nga Partia Alternative e Majtë, e cila mbështeti  propozimin.

Zvicra ka një nga nivelet më të larta të përdorimit të kokainës në Europë.

Qytetet zvicerane, duke përfshirë Bern, po tregojnë gjithashtu përdorim në rritje, ndërsa çmimet e kokainës janë përgjysmuar gjatë pesë viteve të fundit, sipas organizatës joqeveritare Addiction Switzerland.

“Tani për tani ka shumë kokainë në Zvicër dhe me çmimet më të ulëta dhe cilësinë më të lartë që kemi parë ndonjëherë”, tha zëvendësdrejtori Frank Zobel.

“Kokaina mund të jetë kërcënuese për jetën si për përdoruesit e parë ashtu edhe për përdoruesit afatgjatë. Pasojat e një mbidoze, por edhe intoleranca individuale edhe në sasitë më të vogla, mund të çojnë në vdekje,” theksoi ai.

Chen, i cili është anëtar i parlamentit, tha se ishte ende shumë herët për të thënë se cili do të ishte rezultati i një propozimi të tillë, duke përfshirë vendin ku do të shitet droga ose si do të prokurohej.

“Ne jemi ende larg një legalizimi të mundshëm, por ne duhet të shikojmë qasje të reja,” vuri në dukje Chen.

Në mënyrë që të bëhet një gjykim, parlamenti duhet të ndryshojë ligjin që ndalon përdorimin rekreativ të drogës. Vendimi mund të merret brenda disa vitesh ose edhe më shpejt nëse programet aktuale të kanabisit, rezultojnë të suksesshme.

Çdo legalizim do të shoqërohet me kontrolle të cilësisë dhe fushata ndërgjegjësimi dhe qasja do të reduktonte një treg kriminal fitimprurës. Ekspertët janë të ndarë, madje edhe ata që janë në favor të testit janë të shqetësuar për rreziqet e mundshme.

Rreziqet nga kokaina janë të një kalibri krejtësisht të ndryshëm nga ato nga alkooli apo kanabisi, duke përmendur lidhjet me problemet në zemër, goditjet në tru, depresionin dhe ankthin.

Leo, një përdorues kokaine nga Gjeneva, tha se legalizimi i drogës do ta bënte më të lehtë trajtimin, si dhe do të reduktonte dhunën dhe krimin që lidhet me konsumimin e saj.

“Ndalimi i drogës nuk jep rezultate të mira në aspektin e politikave shëndetësore dhe parandalimit”, tha ai për Reuters.

“Në të kundërt, duket se vendet që zgjedhin të legalizojnë ose dekriminalizojnë drogat kanë rezultate më të mira për sa i përket parandalimit ose politikave të përgjithshme shëndetësore.

“Zvicra ka qenë e guximshme në politikat e saj ndaj mendoj se faza tjetër duhet të jetë legalizimi i kokainës”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb