Kryetari i parlamentit të Kosovës Glauk Konjufca tha të martën se Serbia ka shkelur parimet e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve duke mos e njohur “de facto” Kosovën, dhe kjo sipas tij, u jep të drejtë autoriteteve në Prishtinë që të mos hedhin hapa për zbatimin e saj.

“Ju e keni dëgjuar për Asociacionin, Asociacioni është pika e shtatë. Asociacioni mund të ketë afat, por Asociacioni nuk është parim. Nëse ne sulmohemi nga Serbia, nëse ministri i Mbrojtjes së Serbisë thotë “kur ushtria të kthehet në Kosovë”, këtu janë shkelur parimet e marrëveshjes, kjo është fryma e marrëveshjes. Ne nuk kemi fqinjësi të mirë, ne kemi armiqësi jo për shkak tonin por për shkak të Serbisë dhe pozicionit të saj”, tha Konjufca.

Ai i bëri këto komente gjatë një konference shtypi pas një takimi me presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Eric Nussbaumer, në një periudhë kur Bashkimi Evropian është vënë në përpjekje për të ripërtërirë procesin e ngecur të bisedimeve.

Përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë pritet që deri më 18 korrik t’u dërgojnë ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian komentet e tyre rreth rrugës së zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, për të cilën palët ranë dakord vitin e kaluar në Bruksel dhe në Ohër.

Dy takimet e fundit në Bruksel ndërmjet udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë dhe në nivel kryenegociatorësh të të dyja palëve, që synonin zhbllokimin e zbatimit të marrëveshjes, përfunduan pa ndonjë rezultat.

Bashkimi Europian pret komentet e palëve për të hartuar një propozim të ri mbi këtë proces.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: