Policia belge ka vënë në pranga dy shtetas shqiptarë, të cilët kultivonin lëndë narkotike.

Shqiptarët përdorën një ambient lavazhi për të fshehur bimët, ndërkohë që mediat belge raportojnë se pas kontrollit të autoriteteve, u gjetën rreth 2500 bimë kanabisi.

Bimët ishin të organizuara në katër dhoma, ato nuk ishin rritur plotësisht ndaj nuk ishin bërë ende gati për vjelje.

Ishin fqinjët të cilët më vonë vunë re lëvizje të dyshimta përreth ndërtesës dhe lajmëruan oficerin e policisë lokale. Ai oficer, i cili punonte në një pozicion të mëparshëm në departamentin e hetimit penal të zonës së Neteland-it, e vëzhgoi ndërtesën. Ndërkohë, prokuroria publike e Limburgut kishte nisur gjithashtu një hetim për aktivitetet e të përfshirëve. Kjo ndodhi rastësisht, kur një ekip i policisë së autostradës kontrolloi një furgon në Tessenderlo pak kohë më parë. Në zonën e ngarkimit, policia gjeti të ashtuquajturat mbetje prerëse, mbetje të një plantacioni kanabisi të vjelë. Hetimi i mëtejshëm tregoi se furgoni ishte parë më parë në afërsi të supermarketit Delhaize në Olen i cili ndodhet shumë afër me plantacionin e gjetur.

Plantacioni ishte fshehur në pjesën e pasme të sallës, e cila u nda në dysh me ndihmën e një muri të rremë. Shqiptarët do të kishin dashur të ruanin pamjen se me të vërtetë ekzistonte ende një lavazh makinash. Shërbimet komunale çmontuan plantacionin të martën në mëngjes, pas së cilës mijëra bimë u prenë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: