Lufta e Rusisë në Ukrainë po i afrohet kufirit të një muaji dhe avancimi i trupave të saj në disa qytete kyçe, përfshirë kryeqytetin e Kievit, duket se është ngadalësuar.

Pra, ku po shkon kjo luftë? Këtu janë pesë gjërat për t’u pasur parasysh në javët e ardhshme.

1. Rusia mund të intensifikojë fushatën e saj bombarduese
Ekspertët po paralajmërojnë se sa më shumë Rusia të godasë në terren, aq më shumë ka gjasa që ajo të intensifikojë fushatën e saj të bombardimeve ajrore dhe përdorimin e armëve të tjera “të bllokimit” që i vënë ushtarët rusë në më pak rrezik.

Ka pak informacione të besueshme që dalin nga Ukraina ose Rusia për numrin e vdekjeve, por një raport në një tabloid rus të hënën sugjeroi se pala ruse kishte humbur gati 10,000 ushtarë dhe se 16,000 të tjerë ishin plagosur.

Faqja e internetit Komsomolskaya Pravda i hoqi shifrat më vonë gjatë ditës, duke pretenduar se shifratu shfaqën sepse ishin hakuar. CNN nuk mundi të verifikonte shifrat, por numri i të vdekurve është më afër asaj që kanë raportuar agjencitë e inteligjencës amerikane.

Humbje të tilla, nëse vërtetohen se janë të vërteta, do të shpjegonin si ngecjen e lëvizjes tokësore ashtu edhe rritjen e bombardimeve ajrore të qyteteve kryesore dhe sulmeve të tjera të bllokimit.

2. Ndërsa fokusi është në Kiev, Rusia mund të përpiqet të rrethojë luftëtarët ukrainas në lindje
Flitet shumë për ngecjen e përpjekjeve të luftës ruse, por nëse kjo është e vërtetë apo jo varet nga objektivat e Moskës në radhë të parë.

Ka të ngjarë që Rusia, të paktën, po përpiqet të thithë pjesë të Ukrainës lindore. Zonat si Donetsk dhe Luhansk, të cilat përbëjnë rajonin e Donbasit, janë kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë, dhe ndërsa ambiciet e Rusisë mund të shtrihen përtej Donbasit, ka të ngjarë të jetë ende një fokus qendror, thonë ekspertët.

“Distrikti Ushtarak Jugor – në Donetsk, Luhansk, Mariupol, Berdyansk, Melitopol – këto janë trupat më të mira në ushtrinë ruse. Dhe ata gjithmonë punojnë. Ata janë krijuar për të luftuar NATO-n,”, tha për CNN Sam Cranny-Evans, një studiues, analist i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

3. Do të flitet më shumë për bisedimet
Një skenar është se lufta në Ukrainë mund të shndërrohet në një konflikt të zgjatur. Ka të ngjarë që Rusia të ketë humbur një numër të konsiderueshëm ushtarësh, armësh dhe pajisjesh në luftë, dhe ndërsa është përfshirë në konflikte të gjata në të kaluarën, ajo nuk do të dëshirojë ta lërë këtë me ushtrinë e saj të shkatërruar plotësisht.

“Negociatat janë e vetmja fushë ku gjërat duken pak premtuese, sepse si Rusia dhe Ukraina kanë thënë javën e fundit se po shkojnë drejt një diskutimi të vërtetë thelbësor, në vend që Rusia të vendosë vetëm një ultimatum,” tha Keir Giles, ekspert rus në institutin e mendimit Chatham House me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për CNN.

Zyrtarët rusë kanë thënë se kërkesat e tyre përfshijnë heqjen dorë nga Ukraina për t’u bashkuar me NATO-n dhe për të çmilitarizuar dhe miratuar një status “neutral”, siç kanë Austria dhe Suedia. Por kushtet për Ukrainën do të duhet të negociohen.

4. Mund të ketë “deportime” me shumicë të ukrainasve në Rusi. Kjo është shqetësuese
Rusia u ka thënë banorëve të qytetit jugor të Mariupolit që të largohen pasi po kryen një bombardim agresiv ajror që e ka copëtuar qytetin. Forcat e saj kanë hapur ato që ata i quajnë “korridore humanitare” për të lejuar civilët të largohen, por dhjetëra mijëra prej tyre janë transportuar në Rusi.

Organizata shtetërore ruse e medias RIA Novosti raportoi se rreth 60,000 banorë të Mariupolit kishin arritur në territorin rus “në siguri të plotë”. Mediat ruse kanë treguar linja automjetesh që me sa duket shkojnë në lindje drejt kufirit, rreth 25 milje (40 kilometra) nga Mariupol.

Por këshilli i Mariupol akuzoi Rusinë se i detyroi banorët të shkonin në Rusi kundër vullnetit të tyre.
Kryetari i bashkisë së Mariupolit Vadym Boichenko ka thënë se “ajo që pushtuesit po bëjnë sot është e njohur për brezin e vjetër, i cili pa ngjarjet e tmerrshme të Luftës së Dytë Botërore, kur nazistët kapën me forcë njerëzit”.

5. Miliona të tjerë ukrainas mund të ikin, duke lënë një komb copë-copë
Fati i luftës është një gjë, por fati i Ukrainës është tjetër.
Tashmë, më shumë se 3.5 milionë ukrainas janë larguar nga vendi. Shumica janë gra dhe fëmijë, që do të thotë se edhe familjet po copëtohen. Lufta ka shkaktuar lëvizjen më të madhe të refugjatëve që Evropa ka parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Këto shifra po rriten me një normë prej rreth 100,000 njerëz në ditë.

Nëse përfshini numrin e njerëzve të zhvendosur brenda vendit, 10 milionë ukrainas tani kanë lënë shtëpitë e tyre. Kjo është gati një e katërta e popullsisë së vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb