Kuba ka raportuar rastet e para të gripit të shpendëve, thanë mediat lokale.

Virusi u zbulua te zogjtë e egër në një kopsht zoologjik në Havana, citohet të ketë thënë Qendra Kombëtare e Kubës për Shëndetin e Kafshëve nga gazeta online Cubadebate.

Në kopshtin zoologjik janë zbatuar masa për të minimizuar përhapjen e virusit në mbarë vendin, duke përfshirë karantinën dhe mbylljen e përkohshme të objektit për publikun, tha qendra.

Autoritetet shëndetësore kanë udhëzuar kujdestarët e shpendëve që të informojnë menjëherë shërbimin kombëtar veterinar për çdo shenjë të mëtejshme të sëmundjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb