Ministria e Jashtme kubane njoftoi se Kuba ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Korenë e Jugut përmes shkëmbimit të letrave zyrtare në Nju Jork.

Letrat u shkëmbyen midis misioneve të të dy vendeve në Kombet e Bashkuara për të vendosur lidhjet e tyre diplomatike në nivel ambasadori, sipas ministrisë kubane.

“Vendosja e marrëdhënieve zyrtare ndërmjet dy vendeve u krye në përputhje me qëllimet dhe parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara, të drejtën ndërkombëtare dhe në përputhje me frymën dhe normat e përcaktuara në Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike të datës 18 prill , 1961”, thuhet në deklaratë.

Nga ana e saj, Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut tha se vendosja e marrëdhënieve diplomatike ishte një pikë kthese e rëndësishme për Seulin për të forcuar dhe zgjeruar diplomacinë në Amerikën Latine.

Ministria shtoi se kjo do të kontribuojë në zgjerimin e bashkëpunimit thelbësor ndërmjet dy vendeve.

Rreth 14,000 koreano-jugorë kishin vizituar Kubën çdo vit përpara shpërthimit të pandemisë COVID-19, ndërsa tregtia midis dy vendeve arriti në 21 milionë dollarë në 2022.

Në këtë drejtim, vlen të theksohet se në maj të vitit 2016, dhomat e tregtisë të të dy vendeve nënshkruan një memorandum mirëkuptimi në interes të nxitjes së bashkëpunimit dypalësh, veçanërisht shkëmbimit të informacionit lidhur me biznesin.

Kuba miratoi Republikën e Koresë, emrin zyrtar të Koresë së Jugut, në vitin 1949, por shkëmbimet midis dy vendeve ishin ndërprerë që nga revolucioni socialist kuban i vitit 1959.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb