Një bos droge që thuhet se është një ‘figurë e lartë’ në një bandë të krimit të organizuar është mbyllur për tetë vjet pasi u zbuluan fermat e kanabisit, duke përfshirë një në një ish-bankë në Glasgow.

Oficerët nga Agjencia Kombëtare e Krimit dhe Policia e Skocisë panë 52-vjeçarin shqiptar Ilir Kasa duke vizituar dy prona në Glasgow dhe Harthill në prill 2022. Ata bastisën një ish-bankë në Great Western Road dhe zbuluan një sasi masive me më shumë se 350 bimë kanabisi dhe sisteme moderne për mbjellje, rritje dhe ujitje.

Një strukturë e ngjashme në stilin e fabrikës u gjet në vendndodhjen e dytë në West Main Street, Harthill, që përmbante 150 bimë të tjera. Prodhimi i bimëve u vlerësua në 300,000 £ nga ekspertët e NCA.

Kasa u largua nga Britania e Madhe pas bastisjeve të përbashkëta, por më vonë u kthye në Skoci disa muaj më vonë. Ai u zbulua se jetonte në një adresë në Stepps në kohën e arrestimit të tij në korrik 2022 dhe u akuzua për dy akuza për prodhimin e drogës e cilësuar në Britani si e Klasës B. Këtë javë, pas një gjyqi në Gjykatën e Lartë Stirling, të hënën më 19 shkurt ai u shpall fajtor dhe u burgos për tetë vjet.

Shefi i Operacioneve të Degës së NCA, Michael Miller tha: “Kasa ishte një anëtar i lartë i një grupi të krimit të organizuar përgjegjës për drejtimin e fermave të kanabisit në të gjithë Brezin Qendror të Skocisë. “I tij ishte një biznes fitimprurës. Fabrikat që rikuperuam do të kishin gjeneruar qindra mijëra paund fitime për grupin e tij kriminal, i cili pa dyshim do të ishte riinvestuar në kriminalitet të mëtejshëm.

0 Ilir Kasa Web
0 Ilir Kasa Web

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: