Media gjermane Frankfurter Rundschau i ka kushtuar një shkrim zbulimit të qindra kamerave të vendosura paligjshmërisht në qytete të ndryshme të Shqipërisë nga grupet kriminale.

Frankfurter Rundschau shkruan se klanet në Shqipëri kanë pothuajse gjithçka në sy falë teknologjisë së survejimit. Ekspertët flasin për “epërsi teknologjike të grupeve kriminale”.

SHKRIMI
Besimi është i mirë, kontrolli i gjithanshëm po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm. Edhe në Ballkan, kamerat e vëzhgimit në udhëkryqe, zonat e këmbësorëve dhe korsitë e trafikut kanë qenë prej kohësh një pamje e njohur. Duke kaluar kufijtë, policia dhe autoritetet e sigurisë në labirintin shumështetëror po synojnë gjithnjë e më shumë me teknologjinë perëndimore apo kineze.

Shkrimi Media Gjermane
Shkrimi Media Gjermane

Megjithatë, kamerat e montuara ilegalisht mbi rrugët me pluhur të Shqipërisë, të cilat nuk janë aspak sekrete apo të fshehura, po ngrenë gjithnjë e më shumë pyetjen ankthuese të kandidatit të BE-së se kush është saktësisht vëllai i madh i 2.8 milionë banorëve të vendit?! Për shkak se shumë nga lentet e vëzhgimit, të cilat po përhapen si kërpudha, nuk janë instaluar vetëm nga oficerët e zbatimit të ligjit në shtetin e Adriatikut, por edhe nga shkelësit e ligjit: klane të fuqishme, por shpesh rivale të drogës, jo vetëm që mbajnë në sy njëri-tjetrin me kamerat moderne të vëzhgimit dhe dronët, por edhe policinë.

Policia në Shqipëri çmontoi më shumë se 220 kamera të paligjshme vetëm në kryeqytet
Në mesin e janarit, policia shqiptare në qytetin provincial të Shkodrës çmontoi për herë të parë më shumë se 50 kamera të paligjshme. Qoftë në Durrës, Elbasan, Fier, Korçë apo Vlorë më shumë se 450 kamera janë hequr tashmë në të gjithë vendin. Vetëm në Tiranë u gjurmuan dhe u çmontuan më shumë se 220 pajisje vëzhgimi të instaluara ilegalisht.

Lajmi për kamerat e sigurisë gjithnjë e më të lokalizuara nga pronarë të dyshimtë, ka ngritur shqetësime për sigurinë e të dhënave në Shqipëri. “Epërsia teknologjike e grupeve kriminale” në krahasim me shtetin është “shumë flagrante”, thotë Erida Skendaj, kryetare e Komitetit të Helsinkit në Tiranë. “Kamera të paligjshme të vëzhgimit në Shqipëri ngrenë shqetësime për fuqinë e bandave”, titullon agjencia Balkan Insight.

Klanet e drogës në Shqipëri monitorojnë njëri-tjetrin me kamera të paligjshme
Edhe dhjetëra arrestime të personave të dyshuar për instalimin dhe funksionimin e kamerave të paligjshme vështirë se mund të zbusin shqetësimet e aktivistëve të të drejtave civile dhe ekspertëve të sigurisë për rritjen e ndikimit të mafies së drogës në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb