Laosi ka marrë mbi 650,000 doza të vaksinave të fruthit dhe rubeolës (MR) për të ndihmuar në mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së dy sëmundjeve.

Dhurimi nga Gavi, Aleanca e Vaksinave, synoi mbi 600,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç, sipas një raporti të lëshuar të enjten nga Qendra e Informacionit dhe Edukimit për Shëndetin nën Ministrinë e Shëndetësisë së Laos.

Phonepaseuth Ounaphom, drejtor i përgjithshëm i Departamentit të Higjienës dhe Promovimit të Shëndetit nën Ministrinë e Shëndetësisë së Laos, tha se vaksinat e dhuruara do të ndihmojnë në shpëtimin e jetëve të fëmijëve në vend.

Vaksina MR do të administrohet nga Ministria e Shëndetësisë e Laos me mbështetjen e UNICEF-it, Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerëve të tjerë të zhvillimit.

Përfaqësuesi i OBSH-së në Laos, Ying-Ru Lo, tha se fruthi dhe rubeola janë sëmundje shkatërruese. Shpërthimet e fundit të fruthit në vende të tjera kanë parë që fëmijët e pavaksinuar të vdesin në shifra tragjike.

Ajo shtoi se vaksinimi është një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien e fëmijëve dhe familjeve të tyre.

“OBSH, së bashku me partnerët tanë, është krenare të mbështesë përpjekjet e qeverisë Lao për vaksinimin, duke përfshirë dhurimin e vaksinës kundër fruthit dhe rubeolës,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb