Francë – 26 Dhjetor 2018

“Le Gaulois” ka botuar, të hënën e 21 janarit 1929, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me vendimin e mbretit Zog për të shpallur të dielën dhe jo më të premten si ditë pushimi javore për të gjitha sektet fetare në Shqipëri. Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar.

Në Shqipëri
Vendimet e mbretit Zog
Tiranë, 20 janar.

“Mbreti Zog ka shpallur të dielën dhe jo më të premten si ditë pushimi javore tani për të gjitha sektet fetare në Shqipëri.

Myslimanët, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë së mbretërisë, do të duhet të punojnë të premten, por atyre do t’u lejohen disa momente atë ditë për të recituar lutjet e veçanta të Sabbat-it.”

Burimi: (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), https://www.darsiani.com/la-gazette/le-gaulois-1929-kur-mbreti-zog-shpallte-te-dielen-dhe-jo-me-te-premten-si-dite-pushimi-javore-per-te-gjitha-sektet-fetare-ne-shqiperi/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb