Letonia mund të deportojë 800 rusë që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në vend, tha një zëdhënëse për Departamentin Letonez të Migracionit.

“Aktualisht, 800 personave nuk u është dhënë e drejta për të qëndruar në Letoni dhe kanë aplikuar për qëndrim të përhershëm ose të përkohshëm. Ne kemi dhënë informacion në lidhje me këta individë në Shërbimin Shtetëror kufitar për inspektimin e ardhshëm. Në javët e ardhshme, do të jetë e qartë nëse këta njerëz janë ende në Letoni. Nëse po, ata do të urdhërohen të shkojë për 30 ditë.”

Shtetasit rusë që dështuan testin e gjuhës latine mund të aplikojnë për leje qëndrimi të përkohshme për dy vjet, pas së cilës njohuritë e tyre në gjuhën latine do të rishqyrtohen: ata që dështojnë herën tjetër do të dëbohen.

Kujtoni se Gjykata Kushtetuese e Letonisë më parë e konsideroi të ligjshme testimin e latinishtes për rusët që më parë ishin shtetas të vendit dhe kishin leje qëndrimi të përhershme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: