Ministria libaneze e Shëndetit Publik paralajmëroi të shtunën se vendi po përballet me një valë të re të COVID-19, duke i kërkuar publikut që të vaksinohet sa më shpejt të jetë e mundur.

Paralajmërimi u lëshua në një deklaratë nga ministria pasi Komiteti Ekzekutiv i Vaksinave mbajti një takim urgjent mbi zhvillimet e fundit epidemiologjike, njoftoi Agjencia Kombëtare e Lajmeve Libaneze.

“Ne po përballemi me një valë të re të koronavirusit, e cila pritet të jetë më ngjitëse dhe më e përhapur, sipas shifrave të infeksionit në Liban dhe në pjesën tjetër të botës, të cilat po përjetojnë një rritje alarmante”, thuhet në deklaratë.

Ai theksoi “nevojen për të marrë vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur, veçanërisht pasi përqindja e njerëzve të vaksinuar është ende e ulët dhe nuk i kalon 45 për qind në Liban”.

“Vaksina mund të merret pa pagesë, pavarësisht nga doza (e para, e dyta, e treta ose e katërta), në cilëndo nga qendrat e vaksinimit të shpërndara në të gjitha territoret libaneze pa një takim paraprak”, shtohet në deklaratë.

Ministria njoftoi të shtunën regjistrimin e 836 infeksioneve të reja, duke e çuar numrin kumulativ të rasteve të konfirmuara në 1,107,602, ndërsa dy vdekje janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 10,458.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb