Irlanda, Spanja dhe një numër vendesh të tjera anëtare të BE-së mund të njohin një shtet palestinez më 21 maj, sipas një raporti nga transmetuesi kombëtar i Irlandës.

RTE News raportoi dje pasdite se janë intensifikuar kontaktet mes Dublinit dhe Madridit dhe midis Sllovenisë dhe Maltës me qëllim të njohjes së përbashkët të shtetit palestinez.

Sipas raportit, këto vende janë në pritje të një votimi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara më 10 maj, i cili mund të çojë në njohjen se palestinezët janë të aftë të bëhen anëtarë të plotë të Organizatës. Në një deklaratë të përbashkët më 22 mars, Spanja, Irlanda, Malta dhe Sllovenia thanë se kishin rënë dakord të hidhnin hapat e parë drejt njohjes së një shteti palestinez.

Spanja dhe Irlanda kanë mbrojtur prej kohësh të drejtat e Palestinës.

Përpjekjet vijnë pasi numri në rritje i të vdekurve në Gaza nga operacioni ushtarak i Izraelit për të zhdukur Hamasin ka ndezur thirrjet globale për një armëpushim dhe një zgjidhje të qëndrueshme paqeje në rajon. Që nga viti 1988, 139 nga 193 anëtarët e OKB-së kanë njohur shtetin palestinez.

Izraeli ka thënë se plani i katër vendeve do të zvogëlojë shanset për një zgjidhje të negociuar të konfliktit të Gazës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb