Lituania do të kontribuojë me 1.2 miliardë euro në Fondin e Asistencës së Ukrainës, krijuar nga BE, për blerjen e municioneve dhe pajisjeve ushtarake.

Ministrja e Brendshme e Lituanisë Agne Bilotaite e tha këtë në një konferencë shtypi në Lviv.

“Si autoritetet dhe popullsia e Lituanisë e kuptojnë rëndësinë e dhënies së ndihmës për Ukrainën. Ne jemi të gatshëm të ofrojmë mbështetje, si në sferën ushtarake ashtu edhe në atë civile, sepse e kuptojmë se ju aktualisht po luftoni për ne. Duam të theksojmë se ne mund të jemi një vend i vogël, me një popullsi prej tre milionë banorësh, por shuma e ndihmave që ofrojmë arrin në 1.2 miliardë euro .

Çështja ka të bëjë me kontributin e vendit në Fondin e Ndihmës së Ukrainës prej 5 miliardë eurosh, të cilin BE-ja e krijoi këtë vit për të rritur ndihmën ushtarake për Ukrainën. Këto para do të përdoren për blerjen e municioneve dhe pajisjeve ushtarake për dërgimin e tyre në Ukrainë, si dhe për vazhdimin e trajnimit të ushtrisë ukrainase.

Bilotaite tha se përveç fondeve për mbështetje ushtarake, Lituania po vazhdon në mënyrë aktive rehabilitimin e ukrainasve të prekur nga lufta. Deri më tani, 500 persona kanë marrë tashmë ndihmë dhe vendi është gati të pranojë edhe 200 të tjerë.

“Një nga detyrat e rëndësishme aktualisht në axhendë është siguria e mjedisit arsimor ukrainas. Qeveria e Lituanisë është e gatshme të ndajë 400,000 euro për blerjen dhe instalimin e detektorëve metalikë në institucionet arsimore ukrainase,” shtoi ministri.

Në Lviv, ministrat e brendshëm të Letonisë, Lituanisë, Estonisë dhe Ukrainës diskutuan bashkëpunimin në emigracion, punën e njësive kufitare, policinë dhe mbrojtjen e popullsisë me qëllim ndërtimin e një hapësire të vetme evropiane për t’iu përgjigjur sfidave që lidhen ndaj agresionit të Rusisë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb