Qeveria lituaneze është gati të japë 400,000 euro për të mbështetur projektin e Shërbimit të Sigurisë Arsimore për pajisjen e shkollave ukrainase me detektorë metalikë.

Kjo çështje u diskutua në një takim midis ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Ihor Klymenko dhe ministres së Brendshme të Lituanisë, Agne Bilotaitė, raporton shërbimi për shtyp i ministrisë .

“Kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Lituanisë vuri në dukje se vendi i saj është i gatshëm t’i ndajë këto fonde për blerjen e detektorëve metalikë për institucionet arsimore,” thuhet në deklaratë.

Shërbimi i Sigurisë Arsimore tashmë funksionon në 400 shkolla në të gjithë Ukrainën.

Deri në fund të vitit 2024, është planifikuar të zgjerohet projekti në 2000 shkolla.

Siç është raportuar, Ukraina po zbaton projektin “Oficerët e Shërbimit të Sigurisë Arsimore” me iniciativën e udhëheqjes shtetërore dhe me pjesëmarrjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Policisë Kombëtare. Projekti u krijua për të mbrojtur fëmijët gjatë luftës në shkallë të gjerë dhe për të krijuar një mjedis të plotë sigurie pas përfundimit të luftës.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb