Bizneset turistike në të gjithë botën po luftojnë pasi lufta në Ukrainë ndalon fluksin e rusëve të pasur, tek të cilët po mbështeteshin shumë vendpushime për t’i nxjerrë nga pandemia.

Resortet e pushimeve nga Vietnami dhe Tajlanda në Egjipt dhe Kubë janë goditur nga pezullimi i fluturimeve dhe tërheqja nga Moska e kompanive perëndimore të kartave të kreditit, gjë që e ka bërë të vështirë për rusët e pasur të paguajnë për pushimet.

Dhimbja është veçanërisht e mprehtë në Vietnam, i cili është një prej kohësh i preferuari i vizitorëve rusë për shkak të lidhjeve komuniste të së kaluarës me Bashkimin Sovjetik.

Phan Thiet, një qytet plazhi në juglindje, njihet si Moska e Vogël dhe krenohet me restorante ruse, guida që flasin rusisht dhe agjenci udhëtimesh ruse. Pas dy vitesh izolim qyteti po llogariste në kthimin e këtyre vizitorëve dhe shenjat ishin premtuese deri në pushtimin e Ukrainës.

Në vitin 2019, para pandemisë, rusët përbënin vetëm 3.5 për qind të vizitorëve të huaj në Vietnam, por shpenzuan një shumë disproporcionale: 1600 dollarë për vizitor krahasuar me 900 dollarë për vizitorët mesatarë të huaj nga gjetkë.

E njëjta gjë ishte e vërtetë në Tajlandë, ku turistët rusë prireshin të përqendroheshin në disa resorte, duke lënë qytete të tilla si Phuket të kërcënuara në mënyrë disproporcionale nga mungesa e tyre e papritur.

Pasi Tajlanda filloi fillimisht programin e saj “sandbox” verën e kaluar, ku udhëtarët e huaj të vaksinuar mund të pushonin në zona të kufizuara pa karantinë, më shumë rusë aplikuan se çdo kombësi tjetër. Ashtu si Vietnami, Tajlanda ka relaksuar më tej kufizimet e saj që atëherë.

Rëndësia e vizitorëve të Rusisë është shtuar nga mungesa e turistëve më të mëdhenj të Azisë Juglindore, kinezët, të cilët mbeten të paaftë për të udhëtuar jashtë vendit për shkak të politikës së Pekinit për zero Covid.

Në epokën para virusit, turizmi përbënte 12 për qind të PBB-së në Azinë Juglindore. Në Tajlandë rreth një në pesë punëtorë varen nga turizmi për jetesën e tyre. Këtë vit Vietnami dhe Tajlanda po prisnin ardhjen e 1.8 milionë turistëve rusë mes tyre.

Ka mënyra për të shmangur pengesat e krijuara nga sanksionet e udhëtimit, të tilla si fluturimi indirekt nga Rusia në Azinë juglindore nëpërmjet Turqisë ose aeroporteve të Lindjes së Mesme si Dubai.

Megjithëse Mastercard, Visa dhe American Express kanë pezulluar operacionet me bankat ruse, rusët mund të paguajnë me para në dorë ose të përdorin kartën kineze të kreditit UnionPay, e cila pranohet gjerësisht në Azi, disa këmbyes parash në Tajlandë thuhet se po pranojnë bitcoin.

Destinacionet në Egjipt, si Sharm El-Sheikh dhe Hurghada, janë goditur gjithashtu nga lufta. Vitet e fundit vendi ka mirëpritur tre milionë turistë në vit nga Rusia dhe një numër të ngjashëm nga Ukraina. Deri në fillimin e luftës, autoritetet turistike parashikonin 400,000 rusë në muaj në vitin 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb