Janë bërë përparim në negociatat indirekte në Kajro për një armëpushim në Rripin e Gazës. Raportohet se ka marrëveshje mbi bazat midis të gjitha palëve, tha një burim egjiptian që besohet të ketë lidhje me shërbimet e inteligjencës. Delegacione nga Izraeli dhe Hamasi u dërguan dje në kryeqytetin egjiptian për bisedimet e fundit që synojnë përfundimin e një marrëveshjeje armëpushimi dhe shkëmbimin e pengjeve izraelite me të burgosur palestinezë, gjashtë muaj pas shpërthimit të luftës.

Deri më tani nuk ka asnjë konfirmim të informacionit nga Hamasi apo ndonjë palë tjetër në bisedimet e zhvilluara në Kajro. Sipas rrjetit televiziv Al-Qaira, delegacionet e Hamasit dhe Katarit janë larguar nga Kajro, por pritet të kthehen brenda dy ditëve në vijim për të finalizuar kushtet e marrëveshjes. Delegacionet amerikane dhe izraelite pritet të largohen brenda disa orësh. Konsultimet do të vazhdojnë edhe për 48 orët e ardhshme, gjithmonë në Al Kajro.

Hamasi përsëriti dje se kërkesat e tij janë një armëpushim i përhershëm, tërheqja e trupave izraelite nga Rripi i Gazës, kthimi i personave të zhvendosur në shtëpitë e tyre dhe shkëmbimi i pengjeve izraelite për të burgosurit palestinezë. Qeveria e Benjamin Netanyahut i ka hedhur poshtë vazhdimisht këto pretendime të Hamasit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: