GAZA– Kina ka kritikuar ashpër SHBA-në për veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Gaza. Pekini tha se masa dërgoi mesazhin e gabuar dhe në mënyrë efektive i dha një dritë jeshile masakrës së vazhdueshme. Shtëpia e Bardhë tha se rezoluta e propozuar nga Algjeria do të rrezikonte bisedimet për t’i dhënë fund luftës. SHBA ka propozuar rezolutën e saj të armëpushimit, e cila gjithashtu paralajmëroi Izraelin të mos pushtonte qytetin e Rafahut. Ka pasur një dënim të gjerë të vendimit të SHBA për të bllokuar rezolutën e Algjerisë, ndërsa luftimet vazhdojnë në Gaza. Ajo u mbështet nga 13 prej 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së – me MB që abstenoi.

Në përgjigje të vetos, ambasadori i Kinës në OKB Zhang Jun tha se pretendimi se mocioni do të ndërhynte në negociatat diplomatike në vazhdim ishte krejtësisht i pambështetur. “Duke pasur parasysh situatën në terren, shmangia e vazhdueshme pasive për një armëpushim të menjëhershëm nuk është asgjë ndryshe nga dhënia e dritës jeshile për masakrën e vazhdueshme,” tha ai. “Përhapja e konfliktit po destabilizon të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, duke çuar në rritjen e rrezikut të një lufte më të gjerë”, shtoi ai. “Vetëm duke shuar flakët e luftës në Gaza, ne mund të parandalojmë që zjarri i ferrit të përfshijë të gjithë rajonin”, tha më tej ai.

Kryediplomati algjerian i OKB-së deklaroi se për fat të keq Këshilli i Sigurimit dështoi edhe një herë. “Shqyrtoni ndërgjegjen tuaj, si do t’ju gjykojë historia”, shtoi Amar Bendjama.

Aleatët e SHBA ishin gjithashtu kritikë ndaj lëvizjes. I dërguari i Francës në OKB, Nicolas de Rivière shprehu keqardhjen që rezoluta nuk ishte miratuar, duke pasur parasysh situatën katastrofike në terren. Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e Uashingtonit në OKB, tha se nuk ishte koha e duhur për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, ndërsa negociatat midis Hamasit dhe Izraelit po vazhdonin.

Homologia e saj në Mbretërinë e Bashkuar, Barbara Woodward, tha se plani mund të bëjë në fakt një armëpushim më pak të mundshëm, duke rrezikuar bisedimet. Izraeli nisi operacionet e tij në Gaza pas një sulmi të Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor, gjatë të cilit u vranë rreth 1200 njerëz dhe më shumë se 240 të tjerë u morën peng.

Fushata ushtarake izraelite ka lënë më shumë se 29,000 njerëz të vdekur në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në territorin palestinez. Draft-rezoluta e propozuar nga SHBA bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm sa më shpejt të jetë e mundur dhe me kusht që të gjithë pengjet të lirohen, si dhe të hiqen barrierat për ndihmën që arrin në Gaza.

Shtëpia e Bardhë e ka shmangur më parë fjalën armëpushim gjatë votimeve të OKB-së për luftën, por është e paqartë se kur Këshilli i Sigurimit do të votojë mbi propozimin. SHBA gjithashtu thotë se një ofensivë e madhe tokësore në Rafah do të rezultonte në më shumë dëme për civilët dhe zhvendosjen e tyre të mëtejshme, duke përfshirë potencialisht vendet fqinje – një referencë për Egjiptin.

Por kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të martën se ai ishte i përkushtuar për të vazhduar luftën, derisa të arrihen të gjitha qëllimet e saj dhe asnjë presion nuk mund ta ndryshojë qasjen e tij./BBC- Balkanweb/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb