Forcat e Armatosura të Izraelit kanë deklaruar se kanë zbuluar një rrjet të madh tunelesh të Hamasit në Gaza qendrore dhe veriore, për të cilin thotë se është nën një spital dhe një universitet.

Trupat e njësisë elitare të inxhinierëve luftarakë Yahalom, brigadës së këmbësorisë Nahal dhe forca të tjera nën Divizionin 162 bastisën kohët e fundit kalimet nëntokësore përpara se ato të shkatërroheshin.

IDF thotë se rrjeti i tunelit, më shumë se 10 kilometra i gjatë, kalon nën Spitalin e Miqësisë Turko-Palestineze dhe një universitet aty pranë dhe arrin në lagjen Zeitoun të qytetit të Gazës.

Sipas IDF, tuneli u përdor nga të dy brigadat e Hamasit në qytetin e Gazës dhe brigadat e kampit qendror për të lëvizur operativët midis zonave. IDF thotë se ata zbuluan shtëpi, banja dhe depo armësh në tunele, si dhe trupa të disa burrave të Hamasit.

IDF thotë se rrjeti i tunelit, më shumë se 10 kilometra i gjatë, kalon nën Spitalin e Miqësisë Turko-Palestineze dhe një universitet aty pranë dhe arrin në lagjen Zeitoun të qytetit të Gazës.

Sipas IDF, tuneli u përdor nga të dy brigadat e Hamasit në qytetin e Gazës dhe brigadat e kampit qendror për të lëvizur operativët midis zonave.

IDF thotë se ata zbuluan shtëpi, banja dhe depo armësh në tunele, si dhe trupa të disa burrave të Hamasit. Seksione të rëndësishme të rrjetit të tunelit u shkatërruan nga një shpërthim i madh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb