Shërbimi i mbrojtjes civile në Rripin e Gazës konfirmoi për AFP të hënën se ka vazhduar që nga e shtuna zhvarrosja e rreth 200 trupave të njerëzve të vrarë nga forcat izraelite në varreza masive brenda spitalit Nasser në Khan Younis.

Mohammed al-Mughayer, një zyrtar i lartë në agjencinë e mbrojtjes civile të Rripit të Gazës, i tha AFP se gjithsej 283 trupa ishin zbuluar në varret e spitalit Nasser.

“Deri më tani, ne kemi gjetur të varrosur trupat e 283 njerëzve, të cilët u vranë me gjakftohtësi nga ushtria okupatore (izraelite),” tha gjithashtu për AFP Ismail al-Tawabteh, kreu i shërbimit të komunikimit të qeverisë Hamas që sundon Gazën.

E pyetur nga AFP, ushtria izraelite nuk u përgjigj menjëherë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb