Izraeli ka hedhur poshtë aludimet se po përpiqet t’i detyrojë palestinezët të largohen nga Gaza, ndërsa udhëheqësit arabë dhe zyrtarët e ndihmës paralajmërojnë se ofensiva tokësore mund t’i lërë civilët me disa opsione të tjera.

Disa nga luftimet më të ashpra në më shumë se dy muaj konflikt u zhvilluan gjatë fundjavës, ndërsa Forcat e Mbrojtjes së Izraelit u përpoqën të konsolidonin kontrollin e qendrave urbane në veri të Gazës dhe ndoqën udhëheqësit e Hamasit në zemër të qytetit më të madh në jug, Khan Younis .

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, u shpreh se dhjetëra luftëtarë të Hamasit ishin dorëzuar, duke e quajtur atë fillimin e fundit të grupit militant që ka kontrolluar Gazën që nga viti 2007. Hamasi e quajti pretendimin “të rremë dhe të pabazë”.

Ndërkohë, grupi lëshoi ​​kërkesa të reja për lirimin e të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite dhe kërcënoi jetën e pengjeve që mban nëse nuk do të ishin.

Izraeli beson se Hamasi ende mban rreth 137 pengje, ndërsa mendohet se janë 7,000 palestinezë në burgjet izraelite, shumë prej të cilëve të arrestuar pa akuza. Familjarët e pengjeve protestuan në Knesset të hënën pasi iu refuzua pranimi në një takim të komitetit të punëve të jashtme dhe mbrojtjes të mbajtur me Netanyahun, ku ata kërkuan të ushtronin presion mbi kryeministrin për të mbajtur jetën e pengjeve në qendër të vendimeve të tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb