Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron tha se ishte e qartë se Izraeli kishte marrë një vendim për t’iu përgjigjur sulmit iranian me dronë dhe raketa balistike që ndodhi gjatë fundjavës.

Megjithatë, ai theksoi se shpreson që kjo të bëhet në mënyrë që të minimizohet përshkallëzimi i konfliktit.

“Është e qartë se Izraeli ka marrë një vendim për t’u hakmarrë”, tha ministri britanik në një bisedë me mediat në Izrael.

Britania e Madhe dëshiron të shohë sanksione të koordinuara kundër Iranit, nënvizoi ai, teksa shtoi se G7 duhet t’u dërgojë Teheranit një mesazh të qartë.

Pak ditë më parë, liderët e vendeve të G7 zhvilluan një takim ku dënuan sulmin iranian ndaj Izraelit.

“Me veprimet e tij, Irani ka bërë një hap shtesë drejt destabilizimit të rajonit dhe rrezikon të shkaktojë një përshkallëzim të pakontrolluar rajonal. Kjo duhet të shmanget”, pohoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb