Media serbe Danas i ka kushtuar një artikull marrëdhënieve të dy kryeministrave Edi Rama dhe Albin Kurti, duke nënvizuar se mes tyre ka një konflikt të natyrës personale dhe politike.

Sipas Danas, në thelbin e konfliktit mes Ramës dhe Kurtit është një “luftë për supremaci, pra kush do të jetë lideri shqiptar”, pasi të dy kryeministrat e shohin veten si liderët kryesorë mbarëshqiptarë.

Politologu Ogjnjen Gogiç është shprehur se deri sa të kristalizohen marrëdhëniet hierarkike mes tyre, ndoshta nuk mund të priten takime të ndërsjella dhe mesazhe të ndryshme mes tyre.

Ai komentoi kështu faktin se kryeministri i Shqipërisë ka vizituar Prishtinën të hënën, por nuk është takuar me Kurtin. Rama nuk ishte as në ngjarjen që shënoi përvjetorin e Lidhjes së Prizrenit atë ditë dhe Gogiç thotë se kjo tregon ndër të tjera se nuk ka dashur të marrë pjesë në “triumfin e Kurtit”, sepse Kurti “doli në skenë” në ky tubim dhe dërgoi mesazhe mbarëshqiptare.

Siç thotë ai, Rama dhe Kurti ndahen në shumë gjëra, e njëra prej tyre është se Rama donte të kishte një rol të caktuar në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, siç kishte në kohën kur Hashim Thaçi drejtonte negociatat nga ana e Kosovës.

“Por Kurti nuk e dëshiron këtë. Ai nuk dëshiron që Rama të përfshihet, por se është vetëm Prishtina që i përcakton kushtet e dialogut me Beogradin pa rolin e madh të Ramës. Kësaj Rama iu përgjigj në mënyrën e tij, duke tentuar ta margjinalizojë Kurtin duke bërë vetë një draft të statutit të Asociacionit, duke folur për çështjen, por edhe për marrëveshjet si ajo franko-gjermane dhe në përgjithësi kritikoi politikën dhe qasjen e Kurtit në dialog”, tha Gogiç.

Kurti, shton ai, nuk është pa përgjegjësi për marrëdhënien siç ekziston, sepse dikur ai drejtoi një fushatë kundër Ramës në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, në të cilat kishte kandidatët e tij dhe mes tyre kishte edhe mosmarrëveshje për sa i përket Ballkanit të Hapur, një nga propozuesit kryesorë të së cilës ishte Rama, ndërsa Kurti ishte kundërshtar i nismës.

“Marrëdhënia mes kryeministrit Rama dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të cilët kanë një lloj partneriteti që Kosova kurrë nuk e ka parë me miratim dhe gjithmonë ka pasur frikë se do të margjinalizohet, është gjithashtu e diskutueshme në marrëdhëniet e tyre. Po ashtu Rama ishte në marrëdhënie shumë të mira me Hashim Thaçin. Rama e ka përkrahur Thaçin gjatë negociatave me Beogradin dhe një herë e ka vizituar Thaçin në paraburgim në Hagë, gjë që Kurti e ka parë si sulm ndaj vetes, pasi kundërshtari kryesor politik i rivalit të Kurtit ishte Hashim Thaçi”, thotë Gogiç.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb