Presidenti francez Emmanuel Macron ka reaguar me zemërim ndaj një sulmi ajror izraelit pranë Rafah në Rripin e Gazës që la të paktën 35 të vdekur.

“Këto operacione duhet të ndalojnë”, shkroi Macron në platformën e mediave sociale X të hënën. “Nuk ka zona të sigurta për civilët palestinezë në Rafah.”

Ai ishte i indinjuar, shkroi Macron, dhe bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe pajtueshmëri të plotë me ligjin ndërkombëtar.

Sipas autoriteteve shëndetësore në Rripin e Gazës, të paktën 35 njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në sulmin ajror izraelit në një kamp pranë qytetit jugor të Rafah të dielën. Sipas Gjysmëhënës së Kuqe, në sulm u goditën tendat e civilëve që po largoheshin.

Ushtria izraelite foli për një sulm në një kompleks që i përket lëvizjes islamike palestineze Hamas. Anëtarë të lartë të Hamasit u vranë në sulm, tha ajo.

Të premten, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) urdhëroi Izraelin të përfundojë menjëherë operacionin ushtarak në Rafah.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb