Të paktën 31 persona janë vrarë në Malin qendror në Afrikë, pasi militantët sulmuan një autobus që transportonte civilë në një treg, thanë zyrtarët lokalë.

Persona të armatosur të paidentifikuar hapën zjarr dhe vranë shoferin, përpara se t’i vinin flakën autobusit, sipas autoriteteve. Shumica e viktimave ishin gra që ishin rrugës për të punuar në treg, thanë burimet lokale për agjencinë e lajmeve EFE.

Sulmi vdekjeprurës është i fundit në përshkallëzimin e shpejtë të kryengritjes xhihadiste të Malit. Burra të armatosur “qëlluan në automjet, prenë gomat dhe qëlluan mbi njerëzit”, tha për agjencinë e lajmeve Reuters Moulaye Guindo, kryebashkiaku i qytetit aty pranë Bankass. Ai tha se më shumë njerëz ishin ose të zhdukur ose të plagosur.

Imazhet grafike në mediat sociale pas sulmit tregojnë kornizën e autobusit që digjet ende e mbushur me trupa, megjithatë BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur fotot. Autobusi ishte në shënjestër ndërsa bënte udhëtimin e tij dy herë në javë nga fshati Songo në një treg në Bandiagara, 10 km (6.2 milje) larg.

Sulmi ndodhi në zemër të rajonit Mopti të kombit afrikano-perëndimor, i cili ka parë përshkallëzim të dhunës muajt e fundit të nxitur nga luftëtarët e lidhur me Al-Kaedën dhe grupin Shteti Islamik. Qeveria kalimtare e Malit, e formuar pas një grushti shteti që hoqi administratën e mëparshme në maj, ende nuk ka komentuar mbi sulmin.

Sulmi i fundit vjen vetëm një ditë pasi kryengritësit sulmuan një kolonë të OKB-së në veri të vendit, duke vrarë një punonjës civil dhe duke plagosur një tjetër.

Sulmet xhihadiste janë rritur në Mali pasi dy grusht shteti ushtarak në gjashtëmbëdhjetë muaj kontribuan në një qeveri të dobët qendrore dhe panë që Franca të ndalojë operacionet e përbashkëta ushtarake midis ushtrisë dhe 5100 trupave që kishte në vend.

Situata e rëndë e sigurisë thuhet se ka bërë që qeveria qendrore e Malit t’i drejtohet kolektivit mercenar rus, grupi Wagner, për ndihmë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb