Jeff Bezos, lundroi vitin e kaluar me një varkë me vela 500 milionë dollarë të quajtur Koru, ndërsa këtë verë është Mark Zuckerberg, i cili mori në dorëzim megajahtin e tij të quajtur Launchpad.

Jahti 118 metra i gjatë, i ndërtuar nga Feadship me bazë në Holandë, vlerësohet në 300 milionë dollarë. Jahti luksoz përfundoi marsin e kaluar dhe iu dorëzua Zuckerberg më 14 maj, në të njëjtën ditë që themeluesi dhe pronari i Meta mbushi 40 vjeç. Jahti mban flamurin e Ishujve Marshall dhe sipas specifikimeve teknike, është 118 metra i gjatë, 17 metra i gjerë dhe ka një kapacitet prej 24 personash, të cilëve mund të shtohen deri në 48 anëtarë bashkë me ekuipazhin. Ai ka potencialin për të arritur një shpejtësi prej 20 nyjesh me një gamë prej 3,000 milje detare dhe kushton mbi 30 milionë dollarë mirëmbajtje vjetore.

Jahti luksoz është projektuar nga ekspertë nga Espen Øino International me qendër në Monako, i cili ka një histori të gjatë të projektimit të anijeve të mëdha. Dihet pak për ambientet e tij të brendshme, përveç faktit se ato janë projektuar nga Zuretti Interior Design, një kompani franceze që merret ekskluzivisht me dizajnin e brendshëm të jahteve.

Launchpad ka tre kuvertë, të lyera në të bardhë dhe blu, harku ka një fushë tenisi dhe në kuvertën e pasme, ka një helikopter për të sjellë mysafirë nga bregu.

Javët e fundit, megajahti është ankoruar në klubin luksoz de Mar-Mallorca, përkrah anijeve të sheikëve dhe biznesmenëve të pasur. Gjatë fundjavës, Launchpad lundroi në jug të ishullit, në vende si Santa Ponça. Deri më tani, asnjë foto e familjes Zuckerberg apo e të ftuarve të tyre nuk është nxjerrë në breg, transmeton el pais.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb