Presidenti amerikan Joe Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një kriminel lufte  dhe tha se do të bënte thirrje për një gjyq për krimet e luftës.

“E keni parë se çfarë ndodhi në Bucha. Putin “është një kriminel lufte”

Biden tha gjithashtu se do të kërkonte më shumë sanksione pas mizorive të raportuara në Ukrainë , por komentet e tij për gazetarët nuk shkuan aq larg sa i quanin veprimet gjenocid.

“Ne duhet të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës armët që i nevojiten për të vazhduar luftën. Dhe ne duhet të mbledhim të gjitha detajet në mënyrë që kjo të jetë e vërtetë – të kemi një gjyq për krimet e luftës, “tha Biden, sipas komenteve të postuara nga Associated Press.

Biden e quajti Putinin si “brutal”.

“Ajo që po ndodh në Bucha është e egër dhe të gjithë e shohin atë,” shtoi Biden.

Në një lëvizje të veçantë, një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane informoi Reuters se SHBA beson se Rusia ka ripozicionuar rreth dy të tretat e forcave të saj nga rrethi i Kievit, me shumë prej tyre të konsoliduar në Bjellorusi. Ata parashikojnë se do të ridrejtohen në lindje të Ukrainës, por kjo ende nuk është konfirmuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb