Sot është hëna e plotë, e njohur gjithashtu si “Hëna e plotë e Gjuetarit”. Mijëra vjet më parë, njerëzit kanë përdorur hënën për të mbajtur gjurmët e stinëve dhe për të vendosur orare për gjúetinë, mbjelljen dhe korrjen. Prandaj, hënës së plotë të çdo muaji i është dhënë emri i vet.

Pse Hëna e Tetorit quhet Hëna e Gjuetarit?

Ka shumë teori rreth asaj se nga rrjedh pseudonimi, por më së shpeshti besohet se hëna e plotë e Tetorit shërbeu si një sinjal për gjúetarët për të filluar gjúetinë përpara sezonit të ardhshëm të dimrit. Sipas këtyre teorive, fermerët mbarojnë me të gjitha punët në terren pas Hënës së Korrjes të Shtatorit dhe pastaj është radha e gjáhtarëve, pasi kafshët tashmë kanë filluar të majmën para dimrit dhe ata po dalin në ndjekje të mbetjeve të mbetura. Besohet se si Hëna e Korrjes ashtu edhe Hëna e Gjúetarit u emëruan nga fermerët dhe gjahtarët për të dalluar dy periudhat.

Kur është Hëna e Gjuetarit?

Hëna e plotë e Tetorit njihet si Hëna e Gjúetarit, por edhe si Travel Moon dhe Dying Grass Moon. Quhet gjithashtu Sanguine ose Hëna e Gjákut për shkak të gjakut nga gjúetia ose ngjyrës së ndryshimit të gjetheve të vjeshtës. Këtë vit Hëna e Gjuetarit do të bjerë të Mërkurën, 20 Tetor. Në SHBA pritet të jetë më e dukshme në orën 10:57 ET, ndërsa në MB do të arrijë ndriçimin maksimal në 15:56 BST.

Kur është hëna e plotë e ardhshme dhe si quhet ajo?

Ka edhe dy hënë të plotë këtë vit. Periudha e parafundit e vitit do të zhvillohet më 19 nëntor dhe quhet Beaver Moon. E fundit për 2021, e quajtur Hëna e Ftohtë, do të jetë e dukshme më 18 dhjetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb