Më shumë se 24,000 gra dhe fëmijë palestinezë janë vrarë në sulmet e ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës gjatë gjashtë muajve të fundit.

Zyra e Qeverisë për Media në Gaza tha se ushtria izraelite “ka kryer 2,922 masakra në Rripin e Gazës që nga 7 tetori 2023”.

Gjithsej 14,500 fëmijë dhe 9,560 gra janë vrarë, 7,000 njerëz janë nën rrënoja ose të zhdukur dhe 75,577 njerëz janë plagosën.

Ai tha se 73% e atyre që u ekspozuan ndaj sulmeve izraelite në Gaza ishin gra dhe fëmijë, duke shtuar se 17,000 fëmijë në Gaza jetojnë pa një ose të dy prindërit e tyre.

Duke kujtuar urinë në Gaza, zyra e medias tha se 30 fëmijë humbën jetën për shkak të kequshqyerjes dhe dehidrimit.

Ai shtoi se 484 punonjës të kujdesit shëndetësor, 140 gazetarë dhe 65 personel të mbrojtjes civile janë vrarë gjithashtu.

Numri i të lënduarve që janë në gjendje të rëndë dhe duhet të trajtohen jashtë vendit është 11 mijë dhe 10 mijë të sëmurë me kancer janë në rrezik të vdekjes për shkak të kujdesit joadekuat shëndetësor.

Forcat izraelite arrestuan 310 punonjës të kujdesit shëndetësor dhe 12 gazetarë, 2 milionë njerëz u zhvendosën në Rripin e Gazës.

Rreth 70,000 shtëpi u shkatërruan plotësisht në Gaza, dhe 290,000 shtëpi u dëmtuan dhe u bënë të pabanueshme.

Ushtria izraelite dëmtoi 297 xhami në Gaza, 229 prej të cilave u shkatërruan plotësisht dhe shënjestroi tre kisha, duke shkaktuar shkatërrim.

Ai synoi gjithashtu 159 institucione shëndetësore në Gaza, vuri jashtë shërbimit 53 qendra shëndetësore dhe 32 spitale dhe bëri të papërdorshme 126 ambulanca.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Gaza që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit 2023, i udhëhequr nga grupi i rezistencës palestineze, Hamasi, i cili vrau rreth 1,200 njerëz.

Më shumë se 32,900 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza dhe mbi 75,000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë. Kjo ka rritur në mënyrë dramatike nevojën për ndihmë ndërkombëtare në enklavën bregdetare mes kufizimeve të rrepta izraelite për hyrjen e saj.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila javën e kaluar i kërkoi Tel Avivit të bëjë më shumë për të parandaluar urinë në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb