Presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador pranoi se autoriteteve u është dashur të krijojnë kampe për njerëzit e zhvendosur pasi rreth 4,200 banorë u larguan nga një qytet në shtetin jugor të Chiapas.

Banorët e qytetit të Tila u larguan gjatë fundjavës pasi bandat e armatosura pushtuan qytetin dhe dogjën shumë shtëpi javën e kaluar, thanë prokurorët e shtetit. Ishte ndoshta zhvendosja masive më e madhe në Chiapas që nga viti 1997.

Disa banorë treguan se kaluan ditë të bllokuara në shtëpitë e tyre përpara se trupat e ushtrisë dhe policia e shtetit të shfaqeshin gjatë fundjavës për t’i lejuar ata të largoheshin.

Fotot e shpërndara nga autoritetet shtetërore treguan njerëz që iknin vetëm me çantat në shpatulla, ose nganjëherë çanta shpine të vogla.

López Obrador e përshkroi sulmin si “një konflikt midis të njëjtëve njerëz” të qytetit të Tila, një referencë e dukshme për një mosmarrëveshje të gjatë për tokën midis fermerëve.

Víctor Gómez, një banor i Tila, tha se shumë njerëz kaluan tre ditë në shtëpitë e tyre, shumë të frikësuar për të dalë jashtë, përpara se të arrinin forcat federale. “Shumë njerëz u larguan me atë që kishin në shpinë, pa para, pa veshje, lanë pas gjithë pasurinë e tyre, shumë kafshë shtëpiake mbetën në Tila sepse nuk mund të evakuoheshin,” tha ai.

Por vëzhguesit thanë se pas përplasjes qëndronin bandat kriminale dhe interesat politike.

Qendra e të Drejtave të Njeriut Digna Ochoa tha se një grup që e quan veten “Autonomos”, ose Autonome, qëndron pas dhunës dhe tha se ajo ishte e lidhur me trafikun e drogës. Të paktën dy persona u konfirmuan të vdekur dhe të paktën 17 ndërtesa u dogjën javën e kaluar, sipas prokurorëve të shtetit.

Bandat ishin fajësuar gjithashtu për zhvatjen e pagesave të mbrojtjes nga banorët dhe vendosjen e postblloqeve.

López Obrador tha se ushqimi po furnizohej në kampe. Ai pretendoi se “gjërat janë qetësuar” dhe tha se qeveria tani donte të fillonte negociatat me grupet “për të arritur një marrëveshje në mënyrë që njerëzit të mund të kthehen në komunitetet e tyre”.

Betejat mes karteleve rivale të drogës kanë goditur disa qytete në Chiapas pranë kufirit me Guatemalën, sepse zona është rruga kryesore për kontrabandën e drogës dhe emigrantëve. López Obrador ka kërkuar prej kohësh të minimizojë dhunën në Chiapas, duke i akuzuar ata që shkruajnë për të për “senzacionalizëm”.

Në vitin 1994, rebelët e lëvizjes për të drejtat indigjene Zapatista organizuan një kryengritje të shkurtër të armatosur në Chiapas dhe mijëra njerëz u zhvendosën si rezultat i luftimeve midis rebelëve dhe ushtrisë.

Në vitin 1997, masakra e 45 fshatarëve indigjenë në Acteal, e shkaktuar nga konfliktet tokësore dhe politike, bëri që mijëra njerëz të iknin.

Shteti ka parë gjithashtu dëbime më të ngadalta, por shumëvjeçare të banorëve nga disa fshatra për shkak të mosmarrëveshjeve për tokën ose fetare.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb