Rreth 94 persona u detyruan të evakuoheshin për shkak të përmbytjeve në rajonet Aktobe dhe Kostanay të Kazakistanit, sipas shërbimit për shtyp të Ministrisë së Situatave të Emergjencave të republikës, duke iu referuar mediave kazake.

Sipas Ministrisë së Situatave Emergjente, operacionet e shpëtimit emergjent përfshinin forcat dhe mjetet e Ministrisë së Situatave të Emergjencave, Ministrisë së Punëve të Brendshme, organeve ekzekutive lokale rajonale (2500 personel), rreth 700 njësi pajisje, më shumë se 290 pajisje të pompimit dhe lundrimit të ujit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb