Numri i atyre që mbështesin Lojërat Olimpike në 2024 në Paris është ulur, sipas rezultateve të një sondazhi të kryer nga Odoxa për gazetën Figaro.

Sipas sondazhit, vetëm 58 për qind e francezëve janë pozitivë për idenë e mbajtjes së lojërave në kryeqytet vitin e ardhshëm. Ky tregues është ulur me 11 pikë përqindjeje gjatë tre muajve të fundit. Pjesa tjetër e të anketuarve ose kanë mendim të kundërt, ose nuk kanë vendosur për përgjigjen.

Rezultatet e anketës tregojnë se 64 për qind e të anketuarve me mendje negative kanë frikë për sigurinë e tyre, 66 për qind shqetësohen për problemet me transportin dhe 71 për qind kanë frikë nga një ndikim negativ në mjedis.

Ndërkohë, më shumë se gjysma e të anketuarve (52 për qind) thanë se planifikojnë të ndjekin Lojërat Olimpike.

Sondazhi u krye me rreth 1,000 persona në datat 21-22 qershor.

Lojërat Olimpike Verore në Paris do të mbahen nga 26 korriku deri më 11 gusht 2024.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb