Qeveria britanike tha se do të njihte vaksinat e Kinës Sinovac dhe Sinopharm. 

Ndryshimi, i cili do të hyjë në fuqi nga 22 nëntori, do të thotë se udhëtarët që kanë marrë këto dy vaksina do të konsiderohen të vaksinuar plotësisht në Britani.

Covaxin i Indisë përfshihet gjithashtu në listën e përditësuar të Britanisë së vaksinave të miratuara.

Pasagjerëve që mbërrijnë në Britani pasi janë vaksinuar plotësisht dhe kanë marrë certifikatën e vaksinës nga një prej më shumë se 135 vendeve dhe territoreve të miratuara, nuk u kërkohet më të bëjnë një test para nisjes, një test të ditës së tetë ose të izolohen pas mbërritjes.

Ata që kanë prova të vaksinimit nga një vend ose territor që nuk është në listë, ose me një vaksinë që nuk është në listë, duhet të ndjekin rregullat për personat që nuk kualifikohen si të vaksinuar plotësisht.

Lista e vaksinave të miratuara aktualisht përfshin Pfizer BioNTech, Oxford AstraZeneca (përfshirë Covishield), Moderna dhe (J&J).

Për më tepër, qeveria britanike ka thënë se nga 22 nëntori, të gjithë personat nën 18 vjeç që udhëtojnë në Angli do të trajtohen si të vaksinuar plotësisht në kufi dhe do të përjashtohen nga kërkesat e vetëizolimit në mbërritje, testimi i ditës së tetë dhe testimi para nisjes. .

Atyre do t’u kërkohet të bëjnë një test pas mbërritjes dhe një test konfirmues pa pagesë PCR nëse rezultojnë pozitivë.

Departamenti Britanik për Transport tha të hënën se rregullat e udhëtimit po thjeshtohen më tej pasi të gjithë njerëzit nën moshën 18 vjeç do të trajtohen si plotësisht të vaksinuar në kufi dhe do të mund të hyjnë në Angli pa u izoluar pas mbërritjes.

Sekretari britanik i Transportit Grant Shapps tha se njoftimi shënon hapin tjetër në rifillimin e udhëtimeve ndërkombëtare.

Më shumë se 87 për qind e njerëzve të moshës 12 vjeç e lart në vend kanë marrë dozën e parë të vaksinës dhe më shumë se 79 për qind i kanë marrë të dyja dozat, tregojnë shifrat e fundit. Në të njëjtën kohë, më shumë se 17 për qind kanë marrë injeksione përforcuese, ose dozat e treta të një vaksine kundër koronavirusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb