Xi Jinping duhet të përdorë udhëtimin e javës së ardhshme në Moskë për të inkurajuar Vladimir Putinin që të tërheqë trupat nga Ukraina, ka thënë numri qeveria britanik.

“Nëse Kina dëshiron të luajë një rol të vërtetë në rivendosjen e sovranitetit të Ukrainës, atëherë padyshim që do ta mirëprisnim këtë”, tha një zëdhënës i Rishi Sunak.

Udhëheqësi kinez do të vizitojë Rusinë midis të hënës dhe të mërkurës javën e ardhshme në një shfaqje të dukshme mbështetjeje për Rusinë.

Zëdhënësi tha: “Ne jemi të qartë se çdo marrëveshje paqeje që nuk ka të bëjë me sovranitetin dhe vetëvendosjen e Ukrainës nuk është aspak një marrëveshje paqej”e.

“Pra, ne do të vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Kinës, siç kemi bërë më parë, që t’u bashkohet vendeve të tjera në mbarë botën për t’i bërë thirrje Putinit që të tërheqë trupat e tij.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb