Situata në zonën operative jugore mbetet e vështirë, por e kontrolluar nga Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës.

Kjo është bërë e ditur në Facebook nga Komanda Operative Jug.

“Armiku po përpiqet të gjejë mënyra për të përmirësuar mbështetjen logjistike të trupave të tij, duke vazhduar të vendosë kalime alternative lumore dhe të kryejë punime riparimi në zonën e urave Antonivsky dhe Kakhovsky. Në të njëjtën kohë, ata po lëshojnë raketa- Sulme artilerie dhe ajrore mbi pozicionet e trupave tona dhe vendbanimet paqësore”, thuhet në deklaratë.

Gjatë gjithë ditës, agresori kreu shtatë sulme ajrore në pozicionet e Forcave të Armatosura të Ukrainës, ndërsa dy komunitete të rrethit të Nikopolit u goditën nga raketahedhës të shumtë. Nuk raportohet për viktima.

Dy herë, rusët qëlluan në Ochakiv, duke përdorur një mortajë 120 mm dhe një raketë të shumëfishtë Grad. Në shënjestër ishin zona ujore dhe infrastruktura e portit. Nuk pati viktima.

Forcat Ajrore të Ukrainës kryen nëntë sulme ndaj trupave armike, ndërsa njësitë e raketave dhe artilerisë përfunduan rreth 550 misione zjarri, duke përfshirë shënjestrimin e qendrave logjistike të armikut dhe grupeve të fuqisë punëtore dhe pajisjeve.

Humbjet e armikut përfshijnë 64 trupa, një depo municionesh, dy aviatorë vetëlëvizës Msta-S, dy komplekse raketash antitank, 16 tanke dhe 11 mjete luftarake të blinduara. Një transportues personeli i blinduar u mor si trofe.

Numri i të vdekurve ushtarakë rusë në Ukrainë ka arritur në rreth 59,610.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb