Dhjetëra mijëra shkolla në provincën më të populluar të Pakistanit u mbyllën të enjten pasi një infeksion viral i syrit preku gati 100,000 nxënës, thanë zyrtarët.

Rreth 56,000 shkolla fillore dhe të mesme në provincën qendrore të Punjabit janë urdhëruar të qëndrojnë të mbyllura deri të hënën, tha ministri rajonal i Shëndetësisë Jamal Nasir.

Infeksioni viral i konjuktivitit, i njohur gjithashtu si syri i kuq, është përhapur me shpejtësi në provincë.

Gati 100,000 ishin infektuar që nga e enjtja, dhe autoritetet u kërkuan njerëzve të kufizonin kontaktin fizik dhe të qëndronin brenda, tha Nasir.

Kryeministri i Punjabit Mohsin Naqvi tha se qeveria lokale do të nxjerrë udhëzime para të hënës se si të parandalohen studentët nga infeksioni.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb