Një operacion kërkimi është duke u zhvilluar për të gjetur tre persona të zhdukur pas shpëtimit të 42 emigrantëve që ndodheshin në bordin e një varke 27 milje detare në jugperëndim të Kretës.

Emigrantët thirrën për ndihmë qendrën italiane të kërkim-shpëtimit, duke thënë se ishin në një pozitë të vështirë. Roma njoftoi autoritetet greke për ngjarjen.

Sipas autoritetit portual, 39 të huaj u morën nga një anije aty pranë dhe u transferuan në Paleochora, Chania, një u mor nga një anije tjetër aty pranë dhe u transferua me helikopter në aeroportin e Soudës, ndërsa dy të tjerë, të vendosur në një zonë detare 27 milje detare në jugperëndim të Kretës, u morën nga një helikopter i marinës dhe u dërguan gjithashtu në aeroportin e Soudës. Sipas dëshmive të pasagjerëve, në skaf ndodheshin gjithsej 45 të huaj.

Në hetim janë përfshirë pesë anije lundruese, një roje shpëtimi i portit dhe një helikopter i Forcave Ajrore.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: